Odlezelské jezero

Odlezelské jezero, červenec 2011

Odlezelské jezero, červenec 2011

Odlezelské (též Mladotické nebo Potvorovské) jezero je součástí stejnojmenné národní přírodní památky při železniční trati Plzeň – Žatec. Jezero leží na Mladotickém potoce západně od obce Kralovice, mezi Žihlí a Mladoticemi (okres Plzeň-sever).

Odlezelské jezero je nejmladším jezerem na našem území, zároveň je i největším jezerem hrazeným sesuvem. Geologické podloží lokality tvoří pískovce a arkózy.

Vznik jezera je datován do druhé poloviny 19. století. Koncem května roku 1872 přišly do Čech vydatné deště, napadlo až 275 mm srážek za hodinu. Dne 25. května se odtrhla a sesula část (57 ha) zalesněného západního svahu Potvorovského kopce. Ten byl narušen několika lomy a stavbou železnice a déšť ho podmáčel. Množství kamenů, zeminy a kmenů přehradilo údolí Mladotického potoka v délce 300 metrů. Tak se za několik měsíců vytvořilo jezero o rozloze 5,85 ha a hloubce až 20 m. Stávající železniční trať byla při sesuvu zničena a byla přeložena na druhou stranu údolí.

V roce 1999 mělo jezero rozlohu 4,54 ha a maximální hloubku 6,7 metru. Podle výzkumů, které zde proběhly, se za 1 rok zanese 1 357 m3 objemu jezera. Pokud bude zanášení probíhat stejně rychle jako doposud, jezero s jezerní pánví o objemu 104 750 m3 se zcela zanese do roku 2076.

Jezero a sesuvné území o celkové rozloze 68,3 ha je od roku 1975 chráněno jako NPP Odlezelské jezero. Jezero je mimopstruhovým revírem rybářů, kromě ryb zde žije např. škeble říční.

Okolí jezera je zarostlé smrkem, borovicí lesní nebo černou a modříny.

Odlezelské jezero je přístupné po modré turistické značce, ze Žihle půjdete 5 km, z Plas přibližně 13 km. Línější turisté mohou zaparkovat v Potvorově (2,5 km po modré značce), v Přehořově (3 km po modré) nebo v Odlezlech.

Okolo jezera prochází NS Cestou slovanských bohů.

Odlezelské jezero bylo prezentováno v minidukumentu Minuta z přírody České televize.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *