Modrásek komonicový potřebuje v Bílých Karpatech speciální péči
Kriticky ohrožený motýl modrásek komonicový (Polyommatus dorylas) přežívá v České republice již jen na několika lokalitách v chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty a na Pálavě. Dříve byl tento druh rozšířen po celé zemi, avšak změny v zemědělském hospodaření po druhé světové válce vedly k úbytku jeho přirozených stanovišť. Modrásek je totiž závislý na výskytu úročníku bolhoje, rostliny, která roste pouze na otevřených a nízkou vegetací pokrytých loukách.
Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR) schválila regionální akční plán na záchranu tohoto druhu. Plán zahrnuje péči o stávající lokality, mozaikovou seč, pastvu a spolupráci s místními hospodáři. Důležitým prvkem je také propojení jednotlivých populací, které je klíčové pro zajištění jejich stability. V případě potřeby se počítá i s umělým odchovem a vypuštěním motýlů či housenek na vhodná místa.
V letech 2018 až 2022 proběhlo v Bílých Karpatech mapování výskytu modráska komonicového. Největší populace byly zaznamenány ve Vyškovci a ve Vyškoveckých Bošačkách, menší pak na Žítkové, ve Starém Hrozenkově, Mikulčině vrchu a v okolí Lopenického sedla.
Modrásek komonicový je jedním z 14 druhů, pro které jsou v České republice realizovány záchranné programy. Denní motýli patří mezi nejohroženější skupiny živočichů – za posledních 60 let u nás vyhynulo 19 druhů. Ochrana modráska komonicového tak přispívá k zachování biologické rozmanitosti naší krajiny.