Hlemýžď zahradní

Hlemýžď zahradní (Helix pomatia) je asi neznámějším “šnekem” u nás.

čeleď: Hlemýžďovití  (Helicidae)

Charakteristika:

Hlemýžď zahradní je bělošedý až žlutohnědý plž, často s fialovými páskami nebo žíháním. Jeho ulita je kulovitá s 4 ½ až 5 pravotočivými závity, je pevná a slabě lesklá (závislé i na věku). Šířka žlutohnědé schránky s hnědými pruhy se pohybuje mezi 3,2 a 5 cm, výška mezi 3 a 5 cm. Hlemýžď zahradní je největším plžem žijícím v ČR.

Hlemýžď se živí rostlinnou potravou. K jejímu zpracování slouží radula, kterou strouhá listy pampelišek, Tento hermafrodit (má jak samčí tak samičí pohlavní orgány) se rozmnožuje na jaře. S partnerem si při páření vyměňuje váček se spermiemi. Asi 14 dní poté vyhrabe v zemi jamku, do které naklade až 100 vajíček. Z nich se  po 2 týdnech vylíhnou malí hlemýždi.

Hlemýžď zahradní se dožívá 5 až 7 let.

Stanoviště

Hlemýžď vyhledává vlhká a teplá stanoviště. Žije v křovinách, na krajích lesů a v kulturní krajině, dává přednost vápnitému podkladu.

Rozšíření

Evropa

 Výskyt

Hlemýžď zahradní je v České republice hojný. V zahradách způsobuje menší škody než plzák španělský.

Zajímavosti

Hlemýžď (ne vždy hlemýžď zahradní) slouží jako potrava, často je chován na maso (Portugalsko, Francie) nebo “šnečí kaviár”. Hlemýžď byl oblíbenou pochoutkou již ve starém Římě. Ze slizu se připravuje kosmetika.

Šnečí farmy najdeme i v ČR.

hlemýžď zahradní, Plzeň 2005

hlemýžď zahradní, Krakovec 2011

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *