Naučná stezka Plakánek – nová stezka v údolí pod hradem Kost

Tabule Naučné stezky Plakánek, 27.7.2016

Pískovcové skály v Údolí Plakánek, 2016

Naučná stezka Plakánek se nachází na jižním okraji CHKO Český ráj. Vede od parkoviště pod hradem Kost (okres Jičín) směrem na Střehom a návštěvníky provází přírodní rezervací Údolí Plakánek.

Stezka byla vybudována v roce 2015 Agenturou ochrany přírody a krajiny (AOPK) a správou CHKO Český ráj a má celkem 11 zastavení. Půl druhého kilometru dlouhá trasa vede téměř po rovině. Většinou povede vaše kroky písčitá cesta, jen v nejvlhčí části údolí na vaše podrážky čeká asi stopadesátimetrový povalový chodník. Stezka není okružní.

První zastavení najdete kousíček od parkoviště pod hradem Kost. Je takovým přivítáním v Údolí Plakánek. Turisty informuje o stezce a také o doporučeních a zákazech na trase. Tabule je doplněná o mapku a pár obrázků zvířat, která zde žijí.

Pokračujeme do údolí mezi vysoké pískovcové skály. Druhou zastávku můžete využít k osvěžení. Nachází se totiž u studánky Skalka. Pramen vytéká z pískovce a je obohacen o vápník, stejně jako spousta dalších pramenů v údolí.

Tabule Naučné stezky Plakánek, 27.7.2016

Pátá tabule Naučné stezky Plakánek, 2016

Další zastavení najdete u podmáčené louky. Na jaře tu kvete upolín nebo orchidej prstnatec májový, růst by tu měla i lysá forma silenky dvoudomé. Informační panel Rostliny je doplněn otočnými prvky – fotografiemi rostlin a jejich popisem.

Čtvrtá tabule naučné stezky se věnuje živočichům Plakánku. Je doplněna o interaktivní prvky stejně jako tabule předchozí. Abyste viděli třeba netopýry, museli byste přijít večer. Ale poštolka kroužící nad údolím vám možná skrytá nezůstane. A nebo alespoň uslyšíte její typický křik.

Chcete vědět, jak vznikl Plakánek? Pomůže vám páté zastavení. Kromě textu zde najdete názornou ilustraci 90 milionů let trvajícího vývoje skal.

Zahneme doprava a brzy jsme u další tabule. Říčka Klenice protékající tzv. Střehomským Plakánkem má název odvozený od javoru klenu, který je tu poměrně běžný. Řeka je místem výskytu raka, různých druhů vodních brouků a dalších živočichů.

Nacházíme se v nejvlhčí části údolí, takže rádi využijeme povalový chodníček, který naše boty, ponožky i nohavice ochrání před namočením. Pak nás cesta podél vysokých skal dovede k rybníku.

Pilský rybník, zvaný též Obora, má rozlohu asi 2,4 hektaru. Kromě ryb, které vyskakují nad hladinu, možná uvidíte i kachnu divokou s kachňaty. Z břehu skáčou do rybníka skokani.

Hádankou pro dospělé i děti může být otázka, komu patří mlýn pod hrází rybníka. Dotyčnou osobu určitě všichni znají z mnoha filmů a seriálů (Rozpaky kuchaře Svatopluka, Hospoda, Návštěvníci), děti znají hlas z večerníčků Bob a Bobek nebo Maxipes Fík. Už víte?

Hrad Kost z Plakánku, 27.7.2016

Hrad Kost z Plakánku, 27.7.2016

U rybníka naučná stezka končí a nás čeká cesta zpět k hradu Kost. Pokud se ale nechcete vracet stejnou cestou zpět, jděte po žluté TZ ještě kousek dál a u rozcestníku Plakánek – údolí se vydejte po modré TZ. Projdete tmavým a vlhkým údolím Veseckého Plakánku, kde najdete bývalý skalní mlýn nebo lom po těžbě pískovce, a vystoupáte do vesničky Vesec. Tam můžete obdivovat lidovou architekturu roubených staveb. Chalupy možná znáte z filmů Jára Cimrman ležící, spící nebo Jak dostat tatínka do polepšovny. Na křižovatce s hlavní silnicí se vydejte doleva a po dvou kilometrech jste zpět na parkovišti pod Kostí. Cestou ještě minete Semtinskou lípu a v dálce uvidíte zámek Humprecht.

Dříve Plakánkem vedla naučná stezka Údolí Plakánek, která je sice značená v mapách, ale v terénu už značky ani tabule nenajdete. Za projití ale stojí stále.

NS Plakánek se bude líbit dospělým i dětem. Počítejte ale s větší koncentrací turistů, kteří přijeli na hrad Kost.

Naučnou stezku projdete i s kočárkem (ale počítejte i s pohybem v písku). Cyklistům je vjezd zakázán cedulkou v blízkosti parkoviště pod hradem Kost.

Mapka trasy zde.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *